Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Tunceli Sohbet

Tunceli Sohbet

Tunceli Sohbet

Tunceli deyince aklıma gelen ilk insan Tunceli’nin sembolü haline gelmiş defalarca bağımsız aday olarak seçimlere girmiş ve kazanmış siyasetçi Kamer Genç gelir. Allah rahmet eylesin esprili bir siyaset anlayışına sahipti rahmetli milletvekilimiz. Son günlerde Tunceli ve Tunceli belediye başkanları sürekli yaptıkları yenilikler ve radikal işlemlerle basında her gün yer almaktadırlar. Tunceli çok merak ettiğim iller arasında yer alır. Bundan yıllar önce lisede Tuncelili bir sınıf arkadaşım vardi. Bu makaleyi yazmadan Tunceliyi birinin gözünden görelim ondan dinleyelim istiyorum. Türkan cimi bir arayayım bakalım bize nasıl yardımcı olabilirmiş….

Kısa bir hal hatır muhabbetinden sonra konuyu açtım arkadaşıma seve seve kabul etti hatta Tunceliyi anlatacağı için hem mutlu oldu hem heyecanlandı. İşte size bir Tuncelilinin gözünden Tunceli…..

Tunceli Sohbet Odaları

Kuzeyde ve batıda Munzur Dağları ile Karasu Nehri, doğuda Bingöl Dağları ve Peri Suyu, güneyde Keban Baraj Gölü ile çevrilidir. Anadolu’nun pek çok yerinde olduğu gibi bu bölgede de çağlar boyunca pek çok uygarlık yaşamıştır. Tunceli’nin yerleşimleri, Tunceli (merkez), Çemişgezek, Hozat, Mazgirt, Nazımiye, Ovacık, Pertek ve Pülümür’dür. İlimiz Doğu Anadolu Bölgesinin özelliklerine sahiptir. Tunceli’de karasal iklim görülmektedir. Bu iklim özelliğine bağlı olarak yazlar sıcak ve kurak geçer. Kışlar ise soğuk ve yağışlıdır. Oldukça soğuk ve kar yağışlıdır da diyebiliriz.
Tunceli de bir çok dil kullanılmaktadır. Bölgede konuşulan diller Zazaca, Kurmançi ve Türkçe’dir.
Türkiye üzerinden yapılan istatistiklerde Tunceli İllerde Yaşam Endeks’inde eğitimde ilk sırada Tunceli yer almaktadır. Bu başarı için Tunceli’de ebeveynlerin, çocuklarının akademik başarılarına sundukları önemli desteği de söylemeden geçemeyiz. İlde, anne- babaların eğitim düzeyleri ve farkındalıkları genellikle yüksek, bundan dolayı çocuklarının akademik kariyerlerinde destekleyici ve rehber olma pozisyonlarını başarı ile yerine getiriyorlar. Anne – babalar, çocuk yetiştirmede genellikle demokratik anne baba tutumunu benimsiyor.

Tunceli Sohbet Siteleri

TUNCELİ insanin yapısına birazdan yeniden değineceğiz ama öncelikle turizm için ne ifade ediyor bedele gidebiliriz onun anlatayım dedim arkadaşım eee memleket onun onun önderliğinde devam ediyoruz.
Tunceli son yıllarda kendini turistlerin radarında buldu.  Turizm için Tunceli Bizce en güzel ay doğanın uyandığı mayıs. Bu dönemki manzara muhteşem oluyor. Her yer yemyeşil, yenilebilir değişik bitkiler çıkmış, buzlar biraz erimiş ama tamamen değil, ters laleler çıkmış… Bununla birlikte hava hala serin. Eğer trekking/dağcılık ile çok ilgili değilseniz, gece dağda yatmak size zor gelebilir. Mayıs kadar görselliğe sahip olmasa da özellikle buzul göllerini görmek istiyorsanız yaz ayları daha elverişli. Şehir merkezinde yapılacak çok şey olmadığı ama harika bir doğasının olduğu ise tartışılamaz. Munzur Vadisi Milli Parkı, Pülümür, Kutuderesi Tunceli’nin Bodrumu diyebiliriz.

Tunceli Sohbet
Türkancığım her şey güzel hoş ta yemeklerinizi hiç anlatmadın diye giriverdim araya 🙂 Tamam dedi önce yemekler ama sonra dedi insanımızı bakış açımızı yazacaksın dedi. Bende tamam söz dedim. Bakalım Tunceli mutfağı nasıl bir yer.
Tunceli iline özgü birçok meşhur yemek, içecek, hamur işi ve tatlılar vardır. Türkiye’nin hemen her şehrinde olduğu gibi Tunceli ilinin de kendine has yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Sebze yemeğinden et yemeğine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar Tunceli, kendini diğer şehirlerden ayırmaktadır.

Tunceli Chat Siteleri

Coğrafi konumundan ve hayvancılığın ön plana çıkmasından dolayı mutfağımız et ağırlıklıdır. Başlıca yemeklerimizi sizin için kısaca söyle sıralayayım…
Döğme pilavı, Keşkek, Malhuta çorbası, Tarhana, Erişte, Un pilavı, Çökelek, Hazırlop köftesi, Tepsi kumbiği, Su böreği, Hırınç, Gulik, Mantar, Döğme çorbası, Gulik çorbası, Guriz.
Söz verdiğimiz gibi geldik Tunceli insanına Tunceliler çok sıcakkanlı ve misafirperverler. Bununla birlikte Tunceli elbette ideolojik bir yer. Şehrin kendine özgü protest bir karakteri var. Aynı zamanda Tunceli’yi farklı yapan özelliklerden birisi de buradaki Alevi kültürü. Tunceli muhafazakar bir coğrafyada olmasına rağmen şehirdeki yaşantı Ege’ye benziyor. Kadınlar rahatlıkla mini etek, şort gibi kıyafetler giyiyor, alkol tüketiliyor, gece sokaklarda hayat var, hatta Kutuderesi’ndeki plajlarda bikinili kadınlar ve erkekler beraber yüzülüyor. Doğuda bir şehir ama batı gibi yaşayan insanların şehridir.
Saate bakınca baya baya konuştuğumuzu fark ettik o anlattı ben yazdım hepsini sizlerle paylaşmak isterdim ama sizi sıkmak istemiyorum.

Tunceli Mobil Sohbet

Bu sohbetten sonra Tunceli sohbetin ana temasını oturtmuş oldum zihnimde ve de alevlerin güzel biri sözünü alarak eline, dikine, beline sahip ol çok serin anlamları vardır bu sözün. Doğunun kültürünü batı ile sentezleyip Tunceli sohbeti oluşturdum. Böylelikle sevgi saygı politikası güden farklı fikir ve zihniyetlere karşı hoş görülü modern bir sohbet sitesi çıktı ortaya biz burada olmaktan memnunuz size ve fikirlerinize değer verilen bu platformda yerinizi almanız bizi onure edecektir. Hizmet bizden eğlenmek sizden…..

Admin 274
Cevap bırakın