Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Sohbet Siteleri Komutları

Sohbet Siteleri Komutları

Sohbet Siteleri Komutları

Sohbet Siteleri komutları irc komutları, sohbet sitelerinin tamamında kullanılması gereken, sadece yazı yazmaktan ibaret olmayıp, sohbet odalarında varlık devam ettirebilmek için kullanılabilen bazı ifade ve komutlardan ibarettir. Çok kişinin adı gibi ezberlediği irc komutlarının bazı kişiler tarafından ezberlenmesi ise oldukça zordur. Bu durum özellikle, sohbet sitelerine yeni giriş yapan kişiler için söz konusudur.

İnternet tarayıcıları üzerinden sohbet sitelerine giriş yapabilmek için kullanıcıların, sohbet odalarının applet’lerini kullanmaları gerekmektedir. Bu applet’ler sohbet sitelerinin sahipleri tarafından yazılımcılara yaptırılırlar. Bazı applet’lerin içerisinde Türkçe butonlar bulunmaktadır ve nick kaydetmek, nick şifresi girmek, başka bir kanala girmek, birilerini engellemek, birilerine özel mesaj göndermek… gibi işlere yararlar. Ancak bazı applet’ler için bu durum söz konusu değildir. Ve bir işlem yapmak için irc komutlarına mutlaka gerek duyulur.

Sohbet Siteleri

Sohbet siteleri‘nin applet’leri içerisinde, irc komutlarının yerine geçen butonların bulunmasının yanında, radyo player ve daha pek çok menü de yer alır. Sohbet odalarında yazı yazılan ve yazılanların okunduğu sayfanın adı applet olup, içerisinde ne kadar geniş bir menü varsa ve bu menü ne kadar kullanıcı dostu ise applet’in de o kadar iyi olduğu söylenebilir.

Sohbet Siteleri

Sohbet sitelerine giriş yapmak için sadece applet kullanımı da söz konusu değildir. Bunun yanında mIRC isimli programların da kullanılması söz konusudur ki bu programların kullanılabilmeleri için mutlaka bilgisayara indirilmeleri ve kurulumlarının yapılması gerekmektedir. Her mIRC, kurulumunun yapılmasının sonrasında, kullanıcısının istediği şekilde kişiselleştirilebilir ve daha kullanışlı hale getirilebilir.

Sohbet Odaları

mIRC içerisinde o kadar geniş bir menü bulunur ki, bu menüye sadece irc komutları değil, aynı zamanda eğlence detayları da dahildir. Bir tık ile istediğiniz kişiye özel mesajla çay ya da kahve ikram edebileceğiniz gibi, aynı şeyi kalabalık bir kanalın ortasında da yapabilirsiniz. Kanala yeni giriş yapanların selamlarını otomatik olarak alabilir; bir kelime için otomatik cevap dahi oluşturabilirsiniz. Kısacası mIRC kullanan kişilerin sohbet sitelerinde irc komutlarını ezberlemekle zaman kaybetmelerine gerek yoktur.

Ancak bazı irc komutları vardır ki bunlar genellikle adminler tarafından kullanılırlar ve mIRC içerisinde yer almayabilirler ya da adminler için hazırlanan mIRC kullanımı da rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Admin 299
Cevap bırakın