Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Sivas Sohbet

Sivas Sohbet

Sivas Sohbet Siteleri

Kızlar gelse dizilseler sürüylen sürüyle
Dönüp bakmam işim olmaz biriylen kardaş (çünkü)
Yanıyom bir Sivaslı uğruna
Ölüyom ben yarimin yoluna
Yaralı bak bu gönlüm yaralı
Zaralı zaten yarim Zaralı
Üç gündür bu türküyü dilimden düşürmeden söylüyorum dilime dolandı yakamı bırakmıyor.
Hal böyle olunca bende uzun zamandır ertelediğim şu Sivas Sohbet makalesini bir yazayım sanırım bu bir işaret olsa gerek diye düşündüm.
Çünkü makaleyi yazarken bir yandan da hala
Yanıyom bir Sivaslı uğruna
Ölüyom ben yarimin yoluna diye söylemeye devam ediyorum. İşin kötü yanı ise yarim Sivaslı değil şaşırıp yanında söylersem buyurun cenaze namazına olacak kim bu Sivaslı diye kopacak kıyamet. Çünkü daha kötüsü var bende olsam böyle düşünürüm daha 15 gün önce Sivas ‘ta kuzenimin yanındaydım 🙂 Tehlikeli sularda yüzüyor muşum gibi hissettim kendimi biran. Sevgilim mi onu Merak ettiyseniz Gonyalı hiç u dönüşü yok yani 🙂
Şimdi lafı daha fazla uzatmadan size Sivas ve Sivas sohbetle nasıl tanıştığımı anlatayım en iyisi.

Sivas Sohbet Odaları

Sivas’la ilk tanışmamız yıllar öncesine dayanır. Abim KTÜ üniversitesini kazanmış kayıt için gidecek Annem hep birlikte gidelim bizde gezmiş oluruz dedi. Eee sıcak şehirde doğmuş büyümüş insanlarız biz ne anlarız kardan kıştan soğuktan. Aylardan Eylül izmir gibi bir yerden yola çıkan biri için biz koyduk yazlıkları her şey hazır. Babam dedi önce Urfa’ya gidelim oradan gideriz dönüşte hem farklı yerden geliriz deniz kıyısından dolaşırız. Biz İzmir’den daha sıcak bölgeye doğru geldik Urfa’da sıcağı iyice depoladık çıktık yola. Gece geç oldu acıktık baba dur baba dur nidaları babam durdu. Ama ne durma dura dura Sivas ‘ta durmuş aşağı bir indik titriyoruz. Afedersiniz de ayazda kalmış köpek gibi koş koş tekrar koştuk arabaya ama acıktık da babam inip aldı bir şey baba ya o çok üşümez. Ondan sonra ben ne zaman SİVAS ismini duysam o soğuğu hatırlar söyle bir üşürüm 🙂 Ama şimdi alıştık kuzenim sayesinde üniversiteyi Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde okudu ve bitince’de üniversitesinde kaldı şimdi Doktora yapıyor. Sayesinde bizde yarı Sivaslı olduk.

Sivas Sohbet

Sivas, İç Anadolu’nun en eski ve önemli kentlerinden biridir. İç Anadolu Bölgesi, Doğu Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesinde ilçeleri ve kültür zenginliği, iklim farklılığı bulunan ve sahip olduğu değerleri ile önemli bir coğrafi konuma sahiptir. İç Anadolu’da bulunmasına rağmen  kazaları olan Suşehri, Akıncılar, Gölova ve Koyulhisar ilçeleri Doğu Karadeniz Bölgesi ve kültür alanında yer almaktadır. Bu nedenledir ki Sivas, sert bir karasal iklim yapısına sahiptir. Kışları soğuk ve sert geçer, kış aylarında bol kar yağışı görülür ve ortalama 4-5 ay karla örtülüdür. Yazları sıcak kurak ve kısa süreli, ilkbahar ve sonbahar ayları yağmurlu geçer. Sivas coğrafi olarak İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin kesiştiği noktadadır.
Sivas geniş toprakları nedeniyle geniş ve büyük bir kültüre sahiptir. Sivas ilinin genelinde Batı Anadolu Ağızları kullanılır. Ama Karadeniz’e yakın kısımlarda Karadeniz kültürü ve şivesi hakimken İç Anadolu bölgesi kısımlarında bozkır kültürü hakim bu bölgenin şivesi konuşmada baskındır.

Sivas Mobil Sohbet

Koyulhisar : Sivas’a 180 km. uzaklıktadır. Eğriçimen, Kengercik, Arpacık, Sarıçiçek yaylaları doğal güzelliği olan yerlerdir.
Tarihi eser ören yerleri sevenler icin ise Önemli tarihi eserleri; Aşağı Kale (Kale-i Zir), Yukarı Kale (Kale-i Bala), Fatih Camii, Hacı Murat Hanı’dır. Gökmedrese, Çifte Minareli Medrese, Şifaiye Medresesi, Buruciye Medresesi, Ulu Cami kentteki en önemli Selçuklu dönemi eserleridir. Buraları gezebilirsiniz.
İlçenin geçim kaynakları tarım, hayvancılık ve hizmet sektörüdür. İlçe ekonomisinde Avrupa’ya işçi olarak giden kişilerin getirileri de önemli yer tutmaktadır.
Aşık Veysel’in memleketi oluşuyla Sivas, kendine has güzel bir kaosu içinde barındırır. Yemekler de bu kaostan payına düşeni almış, ağız sulandıran, damak çatlatan yiyeceklere dönüşmüşlerdir.Bol tereyağlı peskütan çorbası, incecik baklava hamurundan yapılan kelle tatlısı, bir yiyenin bir daha istediği ketesi ile Sivas yemekleri damaklarda şahane tatlar bırakıyor.
Sivas İç Anadolu Bölgesi’nin en kendine has mutfaklarından birine sahip. Bulgar ve Arnavut mutfağının izlerini de taşıyor.
Yöre yemekleri daha çok unlulara dayanmaktadır. Keş, peskütan, çökelek, süt ürünlerinden hazırlanan yiyeceklerdendir. Yöre yemekleri genellikle kırsal kesimlerde yazları ayranlı, pancarlı çorba, madımak, evelik, düğücek aşı gibi yemekler yapılır. Kışları ise tırhıt, sübüra, kelecoş, tarhana, içli köfte, hingel gibi hamurlu yemekler yenmektedir. Kentte genellikle sebze yemekleri yapılmaktadır. Sivas kebabı ünlüdür.

Sivas Chat Siteleri

Tandırda kül çöreği, fotla, patates yada peynirle yapılan kömbe, kete, lavaş yörede yaygın ekmek çeşitlerindendir.
Sivas aynı zamanda Parsımın memleketi canım benim ne kadarda tatlıdır. Parsa bu yaz gelin getirecektik ama Korona (covid-19)  virüstü salgın derken gelin Kangalda kaldı Pars da Urfa da kaldı. Size Parsın kim olduğunu söylememişim 🙂 Pars bizim Sivas’tan yavru iken getirdiğimiz köpeğimiz şimdi kocaman oldu dünya tatlısı ne çok özledim seni covid-19 yüzünden köye gidemiyoruz. Kangal çoban köpekleri, cesur, hızlı, çevik, zeki ve önsezileri kuvvetlidir. Kadın ve çocuklara karşı uysal bir tavrı olmasına karşın kötü niyetli yabancılara karşı oldukça tehlikeli olabilir. Sahibine aşırı bağlıdır. Öğrenme yetileri çok güçlüdür kolay eğitilebilirler. Kangal çoban köpekleri görevlerine çok sadıktırlar. Bu sadık yapıları onlara yüzyıllardır Anadolu da aranılan sürü bekçisi olma özelliğini kazandırmıştır.
Unutmadan insanlarından da bahsedelim insanları çok sıcak kanlı sözünü çekinmeden söyleyen bir yapıya sahiptir ve misafirperverdir ama yarasına basarsan da çok serttir ve merttir dinine düşkün bir yapıya sahipdirler. İşte ben bu yüzden Sivas insanını çok severim. Konuşmamızın basında da dediğim gün 15 gün önce Sivas’ta kuzenimin yanındaydım evde kalınca sıkılıp bir sohbet yazıverdim google ama eski bir chat geçmişim var balıklama dalmadık yani söyle gezinirken gözüme bir SİVAS SOHBET odası ilişti bir gireyim bakalım ne oluyormuş diye girdim hala oradayım çıkamadım muhteşem insanlar çok uyumlu arkadaşlıklar. Seviyeli sohbet oyun Eğlence şakalar aradığım her şey vardi Sivas sohbette bence sizde memnun kalacaksınız güvenin bana hadi bekliyoruz. Aşık Veysel’inde dediği gibi Uzun ince bir yoldayım bizde bu yola beraber çıkalım ha ne dersiniz 🙂

Sivas Sohbet
Sivas Kangalı

Sivas Kangalı

Admin 345
Cevap bırakın