Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Şırnak Sohbet

Şırnak Sohbet

Şırnak Sohbet Odaları

Güneydoğu Anadolu bölgesine gelmişken Şırnak ilimize de bir uğrayalım dedik. Bakalım bizi bu şehirde hangi sürprizler beklemekte. Şırnak‘a oldukça yabancıyız. Burada gezmek için bir rehberimiz yoktu normalde ama artık var. Nereden mi bulduk rehberi ? Şırnak sohbet sitesinden arkadaşlara Güneydoğu Anadolu da görmediğimiz yer kalkmadığını bir Şırnak’ı görmedik dedik ama bilmeyince de gezmek görmek öğrenmek zor oluyor deyince Sağ olsun arkadaşlar hemen organize ettiler.
Şimdi Şırnak otogarında arkadaşların gelmesini bekliyoruz. Beklerken de bir Çay içelim dedik. Garsona çay söyleyince ” Babo kaçaktır ha ” dedi olsun ver iki çay dedik. Kaçak çayın tadı güzel ama açık içebildik biz yerli halk gibi demli (koyu) içemedik bize biraz acı geldi alıştığımız çaydan çok daha farklı diyebiliriz.

Şırnak Sohbet Siteleri

Arkadaşların gelmesi, merhabalaşma ve hal hatır sorma faslını da tamamladıktan sonra şehir merkezine gitmek için arabalara bindik. Şırnak ili topraklarının batı kesimi, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Dicle bölümünde yer alırken. Öteki yarısı da Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde kalmaktadır. Şırnak ilimizin Suriye ve Irakla sınırı bulunmakta. Çok rahatlıkla sınırı ve sınır ötesindeki yaşamı görebiliyorsunuz.
Bölüm bölüm farklı yerlerle sınır çizgisi olduğu için Şırnak’ın iki çeşit iklim iklim tipi görüyoruz. Şırnak ilinde iklim yörelere göre farklılık göstermektedir.

İlin yüksek kesimlerinde, Doğu Anadolu’nun sert kara iklimi, diğer kesimlerde ise karasal iklim hâkimdir.
Hz. Nuh Peygamberin türbesinin Cizre’de oluşu, Cizre Surlarının gemi şeklinde olması, Ayrıca yüce kitabımız Kur’an-ı kerimin Hud süresinin 44. ayeti açıkça Tufan-Nuh gemisinin Cudi Dağında durduğunu yazmaktadır. Hz. Nuh (AS) tarafından Tufan öncesi kurulduğu söylenen Cizre. ikinci kez Nuh ve oğulları tarafından inşa edilirken Şırnak yazlık ve yayla olarak inşa edilmiştir. Şırnak kelimesi bazı tarihlere göre Şehri Nuh’tan türetildiği söylenmektedir. Buraya kadar gelmisken Hz. Nuh’un turbesini de ziyaret etmis olduk bu bilgiyide sizlerle paylaşmış olduk.

Şırnak Mobil Sohbet

Şırnak sokaklarında gezerken kilimlerin dikkatinizi cekmemesi imkânsiz renk renk çeşit çeşit bir kilimciye girerek kilimlere yakından bakarak bilgi alalım dedim. Şimdi hep birlikte kilimciye giriyoruz hadi sizde gelin. Motif ve desen zenginliğinin sıra, sıra dokunduğu “Şırnak Kilimleri” hakiki yün iplik ve kök boya uygulamasıyla, el emeği göz nurunun sergilenmesidir. Şırnak kilimciliğinde kullanılan desen ve motifler takriben elliye yakındır. Bu desenlerinde hepsinin kendine göre anlamları var.
Kilimin yani sıra Şırnak da ipek halı dokumacılığı da yapılmakta bu dokuma isleri valiliğin desteği ve açmış olduğu kurslarla ilgi haline gelmiş ve geçim kaynağına dönüşmüştür.

Şırnak Sohbet
İlin orman kuşağına giren dağlık kesimleri yaban hayvanları için elverişli barınaklar oluşturmaktadır. En çok rastlanan yaban hayvanları tilki, tavşan, çulluk, keklik, ördek, kaz, turna ve bıldırcındır. Bu hayvanların avlanmasi yasak olduğu için belli dönemlerde avlanmaya izin verilmektedir.

Eski yerleşim yerlerinden biri olduğundan dolayi gezilecekngorulecek cok yer var. Kasrik Beldesindeki Gutilerden kalma köprü, taştan yontulmuş sulama kanalı, ata binmiş adam resmi, Besta Meryem Kaplıcaları, Cizre İlçesindeki Hz. Nuh Türbesi, Mem-u Zin Türbesi, Kırmızı Medrese, İsmail Ebul-İz Müzesi ve Birca Belek Kalesi; Güçlükonak İlçesindeki Fenikelerden kalma Finik Kalesi ve meşhur Hista Kaplıcaları ile Firheşin Yaylası ile İdil İlçesindeki Merkez Cami ve Süryanilerden kalma çok sayıda kilise bulunmaktadır. İl merkezi ve bağlı İlçelerinde iki adet turizm belgeli tesis mevcuttur. Ancak çok fazla önen verilmediği ve bu alanlarda bakım ve çalışma yapılmadığından çokta turizm alanında şehir kendini göstermemekte turizimi geçim kaynaklarına ekleyememektedir.

Şırnak Mobil Chat Siteleri

Şirnak da farklı lezzetler tatmak mümkün Şırnak’ın yöresel yemekleri denince akla perde pilavı, meyre ve suryaz gibi kent mutfağının yapı taşları olarak tanımlayabileceğimiz yemekler geliyor. 
Kutlık, Serbidev, Perdepilav, Kipe, Hekeheşandi, Şımşıpe, Meyre, Bırınzer, Mahmılatık, Fıreydin, Suryaz
Tadacagimiz lezzetlerin basında geliyor. Ben perde pilavı ve kutlik denedim çok güzellerdi tavsiye ederim
Tüm gün arkadaşlar bizimle ilgilendiler. Misafirperverlikleri görülmeye değerdi. Insanlar o kadar güler yüzlü dost canlısı ve bir o kadarda hoş sohbetler yöre halkını biz çok sevdik. Arkadaşlar zaten Şırnak sohbet sitesinde tanışmıştık az çok biliyorduk özelliklerini ama bıraka gelip buranın halkıyla kucaklaşmak bize daha çok fikir verdi Şırnak insani hakkında. Sizde Şırnak i Şırnak insanını tanimak isterseniz Şırnak sohbet odasında yerinizi almalısınız kendiniz sohbetin atmosferine bırakıp sohbetin tadını çıkarmalısınız. Bunun için tek yapmanız gereken yoksun.org yazarak sohbet sitemize dahil olmanız orda Şırnak sohbet odasında gönlünüzce sohbet edebilirsiniz. Bugünlük bu kadar yarin başka bir ilde başka bir sohbet odasında buluşmak dileğiyle:)

Şırnak Sohbet
Admin 297
Cevap bırakın