Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN
Benzer Yazılar

Şanlıurfa Sohbet Odaları

Şanlıurfa Sohbet Odaları

Şanlıurfa Sohbet Odaları

Şanlıurfa Sohbet Odaları Şanlıurfa deyince benim ilk aklıma gelen çocukluğum köy dedem nenem gelir. Çünkü yazı iple çekerdik yaz gelse tatil olsa da Urfaya köye gitsek akşama kadar dışarıda oynasak toprağa çamura batsak tabii akşam bunun da bir bedeli vardi bir güzel önce fırçamızı yerdik annemden sonrada duşumuzu alır yorgunluktan uyuya kalırdık. Şimdi eski günlere tamamen gömülmeden peygamberler diyarı Şanlıurfa’yı tanıyalım.
Şanlıurfa, doğusunda Mardin, batısında Gaziantep, kuzeyinde Adıyaman, kuzeybatısında Diyarbakır illeri ile çevrilmiştir.
Şanlıurfanın en eski adı Edessa’dır.
Şehre geldiğinizde Edessa künefe, Edessa kebapçı, Edessa market vb yazan dükkanlar mağazalar görünce Edessa nedir diye aklınızda soru oluşmasın.

Şanlıurfa Mobil Sohbet Sitesi

Coğrafi konumu nedeniyle üzerinde tarih boyunca bir çok devlet ve beyliğin hüküm sürdüğü, değişik kültürlerin geçiş ve kaynaşma alanı olmuştur. İlk ve orta çağda eski uygarlık merkezlerinden olan Mezopotamya ve Arap ülkeleri ile Avrupa arasındaki bazı yollar Şanlıurfa üzerinden geçmekteydi.
Çok eski bir medeniyet olduğundan üzerinde bir çok uygarlık hüküm sürmüştür. Buna şöyle bir örnek verirsek daha iyi anlayacaksınızdır.
1992 yılında Balıklıgöl yakınında bulunan ve “Balıklıgöl Heykeli” olarak adlandırılan heykelin 13.500 yıllık olduğu ve dünyanın en eski heykeli olduğu anlaşılmıştır. Bunun yanı sıra bugünlerde çok popüler olan Göbelli tepeyi duymuşsunuzdur. Göbekli tepede ilginç bir yerleşim yeri şekli bulunmasının yani sıra ki bu yer ilk yerleşim yeri olarak tarihte yerini almış ve 1500 yıllık heykellere rastlanmıştır.

Ücretsiz Urfa Sohbet Siteleri

Şanlıurfa Sohbet Odaları Hz. İbrahim’in Doğduğu Mağara ve Ateşe Düştüğü Yer Hz. İbrahim Peygamberin doğduğu mağara, Halil-ür Rahman ve Aynzeliha göllerinin 100 metre doğusunda yer almaktadır. Mevlid-i Halil Camii avlusu içersin de yer almaktadır. Hz. İbrahim bu mağarada yedi yaşına kadar kalmıştır. Mağaranın içersinde bulunan şifalı suyun bir çok hastalığı iyileştirdiğine inanılmaktadır. Bu mağaranın yanına Osmanlı Dönemi’nde Hz. İbrahim’in hatırasına Mevlid-i Halil adı verilen küçük bir cami yapılmıştır. İbrahim Peygamberin makamını ziyaret etmeye gelen binlerce kişiye bu cami küçük gelmeye başlamış ve bunun yanına 1986 yılında çifte minareli büyük bir cami inşa edilmiştir.

Halilürrahman Gölü’nün kenarında ise Hz.İbrahim’in ateşe düştüğü yer bulunmaktadır. Burada kaynayan bir su vardır. Gelen ziyaretçiler bu sudan içer ve götürüler.
Şimdi size kısaca Hz. İbrahim den ve Balıklı gölden bahsedeceğim.
Zamanın hükümdarlarından Nemrut bir rüya görür ve bu yıl doğacak erkek çocuklardan birinin onun tahtına oturacağını ve hükümdarlığına son vereceğini görür ve o yıl doğan ve doğacak tüm erkek çocukları öldürtür. Hz. İbrahim’ e hamile olan Nuna, hamileliğini herkesten gizleyerek Hz. İbrahim’i bir mağarada gizlice doğurur.
Hz. İbrahim bu mağarada 7 yaşına kadar herkesten gizlice yaşadı. Baba evine gelen Hz.İbrahim Nemrut un putları ile mücadele etmeye başladı.

Şanlıurfa Bedava Chat

Hz. Ibrahim’in bu icraatlarını duyan Nemrut Ibrahimi yakalayarak Urfa kalesine hapsettiydi. Tepeye mancınıklar kurdurdu 1 yıl odun toplattı ve tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra Urfa kalesinin bulunduğu tepeden ateşe attırdı. O anda Allah tarafından ateşe “Ey ateş İbrahim’e karşı serin ve selamet ol” emri verildi. Ateş su, odunlar balık oldu.Hz. İbrahim sağ salim olarak bir gül bahçesinin içerisine düştü.
O sırada Hz.ibrahime aşık olan Nemrutun kızı ağlayarak kendini ibrahimin arkasından kaleden aşağı bıraktı gözyaşları göl oluşturdu Anzeliha golünü zelihaninda balık olduğu söylenir. Şanlıurfada bu yaşanan durumdan dolayı bir çok İbrahim ve Anzılha ismine rastlayabilirsiniz.

Balıklı gölün maneviyatını yaşarsanız oradan çıkmak istemeyeceksinizdir. Bu gölün bahçesinde Balıklı gölü Anzılha golünü ve balıkları görebilir balıklara yem atabilirsiniz. Size birde sır vereyim Şanlıurfa halkının söylediğine göre göldeki sarı balığı görürseniz dileğiniz gerçekleşirmiş.
Bu bahçenin içinde Hz. İbrahimin yaşadığı büyüdüğü mağarada bulunmakta tepesinde bulunan delikten ceylanların emzirdiği de rivayet edilir.

Eyyub sabri diye bir şey duydunuz mu hiç. Evet Hz. Eyyubun sabri. Eyyub peygamber haline hep şükredermiş Allah onun sabrını ve ona bağlılığını test etmek için ince malını mülkünü alır o yine şükreder bedenine bir hastalık verir bedeni canlı canlı çürümeye baslar kokar urfa hakkı eyyup peygamberi istemez eşi onu alarak urfanın dışına çıkarır.

Hasta yattığı mağarada bütün vücudunu kurtlar kapladı. Eyyüb peygamber bütün bunlara rağmen Allah’a isyan etmedi. Allah’a ibadetten geri kalmadı, sabır ve şükür gösterdi. Allah onun bu sabrına karşılık olarak sıhhatini ve malını geri verdi. Hz. Eyyüb bu nedenle sabır örneği olarak kabul edilir.

Urfa Sohbet Siteleri

Hz. Eyyüb’un hastalık çektiği mağara ve kutsal suyu ile yıkanarak şifa bulduğu kuyu bugün Urfa’nın Eyyüb Peygamber semtinde ziyaret edilmektedir.
Hz. Eyyüb’ün mezarı, Urfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Eyyüb Nebi köyündedir.
Urfanın tarihinden de Peygamberlerinden de bahsettik ne kaldı bahsetmediğimiz şöyle bir bakalım sıra gecelerimiz isotumuz ciğer kebabımız harran kubbemiz ooo daha daha nelerimiz.

Kazancı Bedih amcadan bir Nemrudun kızı dinlesek nede güzel olurdu. Allah rahmet eylesin bulunmaz bir ses kıymetli bir insandı Urfa için Urfalı için ayrı bir yeri vardır. Ben şahsen kendisini canlı dinleme fırsatı buldum hele ki birde dedenizin arkadaşıysa düşünün aldığınız hazzı.
Urfalının büyükten küçüğe hepsinin sesi çok güzeldir. Ben hariç neden bana böyle bir yetenek verilmedi diye çok üzülürüm içten içe:(
Urfa nın büyük sesleri de vardır bir Nuri Sesigüzel kahverengi gözlerin derken her yerden İbrahim Tatlıses şarkıları yükselir çok sevilir İbo Urfada.

Urfa Mobil Sohbet

İsot hazırlıkları Eylül ayında baslar vazgeçilmezimizdir. Kebapların, çiğ köftenin olmazsa olmazı acı yer şarkı söyleriz. Belkide sesimiz ondan güzeldir ha ne dersiniz.
Yemeklerimiz saymakla bitmez lezzetine ise doyum olmaz urfa kebabı, çiğköfte, lebeni, ağzıaçık, ağzıyumuk, aya köftesi, semsek, urfa lahmacunu ve adı size değişik gelebilir şıllık tatlısı:)
Şimdi gelelim en özelimize sıra gecelerimiz.

Sıra gecesi tam anlamıyla baştan sona musiki, muhabbet ve edebiyat bütünü olarak ele alınabilir. Sıra geceleri Ariflerin söze geldiği, çırakların dize geldiği, şiirlerin saza geldiği gecelerdir. Sıra gecelerinin günümüzde en çok bilinen ve tanınan sanatçısı Kazancı Bedih’tir. Sıra kelimesinin kullanılması, gecelerin sırasıyla herkesin evinde yapılmasından kaynaklanmaktadır. Burada gençler büyüklerinden adap edep kurallarını saygıyı hürmeti öğrenirlerdi.

Gördüğünüz üzere Urfa insani Eğlence insani muhabbet insanidir. Misafiri de severiz misafir gelmeye görsün sofralar donatır neyimiz var neyimiz yok dökeriz sofraya sabahlara kadar yenir içilir eğlenilir sohbetler edilir oyunlar oynanır hele bir oyun var ki en sevdiğim yüzük oyunu büyüklerin bu muhabbetinden kopmak istemeyen biz çocuklar hep bir yerlerde sızıp uyuya kalır annelerimiz bizi daha sonra yerlerimize yatırırdı. Bizim için dost önemlidir. Bir şey ikram ederken tanımadığımız birine gel hele tadına bak tuz ekmek olalım denir.

Eeee Böyle olunca Urfa’nın sohbet odasının tadına doyulur mu muhabbetinden vazgeçilebilir mi?
Bizimle Şanlıurfa Sohbet Odaları sohbetin dibine vurmak istiyorsanız yeriniz hazır buyurun gelin sohbet edelim sıra gecelerimizi sohbet odamıza taşıdık hep birlikte çalıp hep birlikte söyleyelim.
Urfalıyam ezelden, Urfalıyam ezelden
Gönlüm geçmez güzelden
Gönlüm geçmez güzelden, vay
Türküde dediği gibi gönlümüz güzelden geçmez ama muhabbetten sohbettense geçmez sizde gelin bu sohbetin bir parçası olun siyeee diyeeem diyeee dii haydi looo gelseyize:)

Urfa sohbet

Şanlıurfa Sohbet Odaları

Admin 404
Cevap bırakın