Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Patlıcan Kebabı Tarifi

Patlıcan Kebabı Tarifi

Patlıcan Kebabı Tarifi

Patlıcan Kebabı Tarifi Nasılmış onu öğreneceğiz. Bugünkü yemeğimizin adi balcan kebabı. Yok gülmeyin doğru söyledim balcan kebabı. Bu benim kendi yöremin yemeği. Burada ki adı ile söyledim merak ettiniz sanırım. Ben nereliyim patlıcana balcan diyen biri ile tanımış iseniz o kişi Gazianteplidir.
Gaziantepte patlıcan biz balcan der ve yüzlerce yemeğini yaparız.
Rahmetli Savaş Ay Gaziantep de bir program çekerken patlıcanı çiğ yiyen birini görünce Gaziantep de balcan adı verdikleri patlıcanı salatalık gibi yiyorlar diye şaşkınlığını dile getirmiştir.
Gaziantep’imiz bir markadır yemekte ama sadece yemekte değil biz sohbeti muhabbeti de severiz. Ilk fırsatta toplanır muhabbete sohbete dalar belki yemeği de yakarız:) Bu işin tabii ki esprisiydi.
Şimdilik bu kadar muhabbet burada yeter devamı için Yoksun.Org Sohbet için beklerim ben oradayım hepinizi bekliyorum.
Şimdi gelelim yemeğimize yani balcan kebabımıza balcan kebabını tepside yapabileceğiniz gibi sislere takarak mangalda kömür ateşinde de pişirebilirsiniz.

Balcan Kebabı İçin Malzemeler:

1- 4 adet patlıcan
2- Yarım kilo kıyma (Yağlı olursa lezzeti daha iyi olur)
3- 6 adet orta boy domates
4- 6 adet yeşil biber
5-Tuz
6- Karabiber
Sebzelerimizi bol su ile iyice yıkayalım ve yemeğimizin yapılışına geçelim.
Patlıcanlarımızı iki parmak kalınlığında kesiyoruz. Halka halka domatesleri de iki parmak kalınlığı kadar dilimliyoruz. Biberlerde az daha büyük dilimlenir yanmaması için.
Kıymayı bir kaba alıyoruz tuz ve karabiberi katarak iyice yoğuruyoruz. Etleri eşit şekilde köfteler yapıyoruz ve tepsiye bir patlıcan  bir köfte şeklinde diziyoruz. Üzerine patlıcan ve biberi yerleştirip önceden ısıttığımız 220 derece fırında 1 saat kadar pişiriyoruz.

Not: şişte yapacaksanız sise bir patlıcan bir et olarak geçiriyorsunuz domates ve biberleri ayrı işte pişiriyorsunuz. Mangaldaki lerin altına tepsiye çektiğimiz kanallarımıza ekmek sular gibi biraz su serptikten sonra Mangal ateşinde on dakika dinlendiriyoruz. Daha sonra domates ve biberleri de tepsinize çekerek servise hazır hale getiriyorsunuz. Ha unutmadan açık ekmekle yersiniz. Haa tabi ki tadı orada şöyle elinizden suyu aka aka 🙂 afiyet olsun.
Yemeğin ve sohbetin devamını isterseniz adres belli yoksun.org sitemize bekleriz.

Patlıcan Kebabı Tarifi

Patlıcan Kebabı Tarifi

Admin 335
Cevap bırakın