Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN
Benzer Yazılar

Kilis Sohbet Siteleri

Kilis Sohbet Siteleri

Kilis Sohbet Siteleri

Kilis Sohbet Siteleri İstanbullu biri ile karşılaşan bir kişi şunları söylüyor. Bizim dilimiz sizin dilinizi okşoor okşoorda hep Antepliler batırıoor diyen biri sizce nerelidir. Tabii ki Kilislidir kendine has şivesi ile farklı bir kültüre farklı biz mozaike sahiptir Kilis. Kilis kurtuluş savaşındaki milli mücadelenin vücut bulmuş halidir. Kilis coğrafi konum olarak Akdeniz bölgesi ile Güneydoğu Anadolu arası geçiş alanına sahiptir. Gaziantep’e 55 km uzaklıkta olup Suriye ile 10 km uzaklığa sahip olup Suriye’ye komşu ilimizdir. Bu yakınlık zaman zaman isine yaramışsa da Kilis halkının çok olumsuzluklarına da maruz kalmıştır. Özellikle son günlerde yaşanan Suriye deki savaşlardan Kilis en fazla ve en çok etkilenen ilimiz olmuştur. Kilis ilinin varlığı M.Ö 1700 lü yıllara Hititlere dayanan bir geçmişe sahiptir.

Kilis H.z. Ömer zamanında İslam topluluğuna katılmış 639 yılında önemli bir Roma (Bizans) kalesi olan Ravanda Kalesi ile birlikte savaşsız alınmıştır. Bölgede yaşayan Türkler Oğuzlar soyundandır. Yöresel olarak bunlara Türkmen denilir. Kilis ilinin yıllarca olumsuzluklar peşini bırakmamış. Peş peşe kuraklık, deprem, çekirge istilası birde veba geçirmiş bu olumsuzluklar Kilis ve Kilisliler için onarılması zor yaralar açmıştır. Kilis bir çok kavimler ve uygarlıklarla var olduğu için tarihte değişik bir çok isim almıştır bazıları şunlardır.

Kilis Sohbet Odaları

Asurlularda Kiliz, Büyük İskender zamanında Kiris, Bizans zamanında ise Cilizia ismini almıştır. Şor Türkleri de bal dalağına, Kilis derlermiş. Adıda Kilis olarak kalmış tamda yerinde bir isim olmuş Kilis için insanları bal gibidir. Kilisi ve Kilisliyi tanıtırken insan iki defa düşünüyor. Neden mi? Bir Kilisli ile arkadaşlık etseniz bilirdiniz nasıl laf cambazı olduklarını. Nasıl zeki insanlar olduklarını hal böyle olunca da daha dikkatli olmak da gerekiyor. Sonra kızmasınlar bana değil mi onları tam anlamıyla anlatamadim diye 🙂 Kilis’te tarihi kasteller, türbeler, camiiler, hamamlar bulunmaktadır. Hoca Hamamı, Paşa Hamamı, Hasan Bey Hamamı, Tuğla Hamamı tarihi hamamlardan birkaçıdır. Fakat Kilis’te gezilecek yer denildiği zaman akla Ravanda Kalesi gelmektedir.

Stratejik konumuyla dikkatleri üzerine çeken Helenistik Döneme kadar uzanan Oylum Höyük bulunmaktadır. Buradan çıkan eserler Kilis Müzesi’nde sergilenmektedir. Ayrıca şehirde ağustos ayında Musabeyliler Şöleni Düzenlenir. Eeee Kilisin tarihi yerlerini gezdik gördük şölene katıldık laf aramızda ben çok da tarihi mekanları gezmeyi çok sevmem 🙂 Şimdi bakalım hangi yöne gitsek ne yapsak acaba Kilis sokaklarında dolaşırken bizi hangi sürpriz’ler bekliyor acaba 😉 Hadi yürümeye devam gördüğümüze göre Kilis’te Kadı Camii’nin arka tarafındaki Arasa Çarşısı yaşanan yaya ve araç yoğunluğu ile dikkat çekiyor.

Kilis Mobil Sohbet Sitesi

Bıçakçılar, kebapçılar, mobilyacılar, konfeksiyon mağazaları, simitçiler, berberler, emlakçı’lar var. Bunlar gibi birçok esnafın iş yaptığı Arasa çarsısı, günün her saatinde yoğunluğundan hiç bir şey kaybetmiyor. Araç trafiğinin de bir hayli yoğun olduğu cadde üzerinde sabit bir trafik memuru dahi bulunuyor. Bu yazdıklarımdan da anlayacağınız gibi Kilidin çarşısı oldukça küçük ama aradığınız her şeyi burada bulmanız mümkün. Kilis’e gelinir de çeyiz almadan dönülür mü. Tabii ki böyle bir şey mümkün değil evlenecek kızlar bilirler çeyizin önemini burada her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kilis bu nedenle bir çok çevre illerden ziyaretçi alır özellikle insanlar kilise bu yorgandan almaya gelir. Kilis Yorganları, saten kumaş üzerine el emeği tek iğne-iplik ile desen verilip, kamuoyunda adıyla özdeşleştirilen bir el sanatıdır.

Sağlık açısından da oldukça kullanışlıdır. Şiddetle tavsiye edilir. Bu kadar gezip dolaştıktan sonra sanırım sizde acıkmışsınızdır. Ben çok acıktım tabiri caizse kurt gibi acıktım. Neler yiyebiliriz bir bakalım. Kilis mutfağı kendine has yemekleriyle zengin bir yapıya sahiptir. Yemekler, “günlük pişen yemekler” ve “özel günlerde yapılan yemekler” olmak üzere ikiye ayrılır. Kilis yemekleri, zengin Türk mutfağının özelliklerini taşımakla birlikte Halep mutfağı özelliklerini de yansıtır. Ön planda yağlı, baharatlı yemekler olduğu gibi zeytinyağlı yemeklerde Kilis mutfağının vazgeçilmez türlerindendir.

Kilis hakkı zeytinyağlı yemeklerinde kendilerine has kendi ürettikleri zeytin yağını kullanırlar. Başlıca lezzetlerini şu şekilde sıralayabiliriz. Kilis tava, oruk kebabı, lebeni, içli köfte, ekşili maltiha, şıngıl möşhe, keşkek, bulamaç gibi yemeklerin yanında tatlı da var elbette. Bunlar gerebiç, züngül, katmer ve cennet çamuru yiyebilirsiniz. Ben kilis tava ve oruk kebabı yedikten sonra üzerinede cennet çamuru yemeyi düşünüyorum harika tatlar. Yemekler için lokantaya gitmenize gerek yok. Kasaplarda burada yemek siparişi alır ve elleri ile yaparlar mutlaka yemek yiyeceğiniz alanları da mevcuttur.

Ücretsiz Kilis Sohbet Siteleri

Şimdi gelelim Kilis insanına ve Kilis sohbet sitesi  kilisi gezdik gördük azda olsa bilgi edinmiş olduk. Mustafa Kemal Atatürk Kilisliler için şöyle bir söz söylemiştir. “”İlk ayak bastığım Türk şehrindeki bu uyanıklığa cidden hayran kaldım ve bir daha iman ettim ki, bu millet asla ölmeyecektir. Var olun aziz Kilisliler.” Buradan da az çok anlamışsınızdır. Kilislilerin ne kadar uyanık ne kadar zeki insanlar olduklarını 🙂 Kilisliler kızmasın ama Kilisliler için söylenilen bir söz vardır ne kadar doğru bilemeyeceğim tabii.  Ama bizimki sadece latife Kilisli ile yılanı bir çuvala koymuşlar bir süre sonra yılan bağırmaya başlamış. Kilisli beni sokuyor demeye:)))). Kilis insani gördüğünüz gibi damak tadına düşkün yaşamaktan zevk alan insanlar. Hem kendisi eğlenip hem çevresindeki insanları eğlendiren, uyanık aynı zamanda çevik insanlardır. Böyle insanlar sohbet sitesi acarsa mutlaka kendi özelliklerini de sitelerine yansıtacaklardır.

Mobil Sohbet

Nitekim de bu şekilde oldu ortaya eğlenceli bir ortam esprilerin havada uçuştuğu bir sohbet sitesi çıktı. Kilis sohbet sitesinde birbirinden renkli insanlarla karşılaşabilir zevkli sohbetler edebilirsiniz. Ayrıca birlikte okey oynayabilirsiniz ama size tavsiyem dikkatli olmanız kasla göz arasında oyunu kaybedebilirsiniz. Kilis sohbet odasında da sizleri muhabbetin sohbetin yani sıra yarışma botları cesaret doğruluk oyunu beklemekte ki bunu bir Kilisli ile oynamak ayrıcalıktır ve eğlencelidir. Sizde bu eğlenceli ortamdan mahdum kalmak istemiyorsanız Kilis sohbet odalarında yerinizi alın. Şu kilisin halları gelorum der dilleri Mutlak halebe düşer kaçakçı’nın yolları Hele hele hele Kilislim gel yanıma dili datlım Çifte telli çalıyor kalkında oynayalım Hadi sizde gelin hep birlikte eğlenelim coşalım nerede mi tabi ki Kilis sohbette.

Kilis Sohbet Siteleri

Kilis Sohbet Siteleri

Admin 392
Cevap bırakın