Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Diyarbakır Sohbet Siteleri

Diyarbakır Sohbet Siteleri

Diyarbakır Sohbet Siteleri 

Diyarbakır Sohbet Siteleri  Diyarbakır gitmek görmek istediğim şehirlerin başında yer alıyordu. Güneydoğu Anadolu bana farklı kültürlerin mozagini için de taşıdığından mi bilinmez hep çekici gelmiştir. Diyarbakır’ı da Diyarbakır insanını da merak etmişimdir. Diyarbakır insanını Diyarbakır sohbette tanıma şansı buldum ve bütün tabular kırıldı Diyarbakır’ı görmek için daha çok istek oluştu benliğimde. Durum böyle olunca çıkalım gelelim bakalım dedim Diyarbakır nasıl bir yer. Diyarbakırlı insanlar nasıl bir yapıya sahip yerinde görelim istedim. Diyarbakır sohbet sitesinde tanıştığımız bir kaç arkadaşa da haber vererek çıktı Diyarbakır’a yola meraktan da midemde kelebekler de uçuşmuyor değildi yani. Düşünün hem çok merak ettiğiniz bir şehri görmenin heyecanı var hemde yeni tanıştığınız arkadaşlarınızla görüşme yüz yüze gelme imkanınız var. Oldukça heyecan verici bir yolculuk oldu benim için Nihayetin de otobüs Diyarbakır otogarına girdi ama daha saat erken ve birazda erken geldik sanırım saatinden saate baktım arkadaşların gelip beni almasına çok var.

Diyarbakır Mobil Sohbet Sitesi

Bende bu esnada boş durmayıp bir bakayım dedim bu şehrin neresine gitmeli ne yapmalı İnternet’te gezinirken bir şiir çarptı gözüme Diyarbakır’la ilgili şöyle diyordu şiirde Ahmed Arif’in dizeleri, Yılmaz Odabaşı’nın haykırışı, Cahit Sıtkı’nın hüznü, Ahmet Kaya’nın şiire döktüğü şehirdir Diyarbakır. Yüreklere sığmayan bir sevdadır. Baş döndürücü, mistik, ütopik, herkesin sevdasını içinde yaşadığı bir sevgilidir Diyarbakır… Aşık insanların karanfil kokulu şehridir Diyarbakır. Hikayesi daha yazılmamış bir şehirdir Diyarbakır… Ne güzel anlatılmıştı şiirde Diyarbakır okuyunca bu şehre aitsin hissi uyandırıyor şiir insanda Hikayesi daha yazılmamış bir şehirdir. Bu sözden yola çıkarak biz yazalım dedim Diyarbakır’ın hikayesini elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce arkadaşlarında yardımını alırız bir Diyarbakırlının gözünden tanırız Diyarbakır’ı Diyarbakır insanını. Önce bu şehrin geçmişine göz atalım ne zaman gelmişler ne zaman yerleşmişler buraya ondan sonra yavaş yavaş geçmişten günümüze doğru geliriz.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Muş, Bingöl, Elazığ ve Malatya’ya komşu olan Diyarbakır Türkiye’nin en köklü geçmişine sahip kentlerimizden bir tanesidir Diyarbakır. Diyarbakır’ın Tarihi 7.500 yıl öteye uzanmaktadır. Hurriler, Hititler, Asurlar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar Diyarbakır üzerinde yaşamış uygarlıklardır.  Bu kadar uygarlığı üzerinde barındırdığı için Tüm bu kültürlerin özellikleri miraslarını Diyarbakır sokaklarında hala görebilirsiniz Diyarbakır hakkı bu kültür miraslarına gözü gibi bakmış ve korumuştur. Bu da şehrin turistlik açıdan değerini yükseltmekte ve büyük oranda şehre turist çekmektedir. Bir yandan Diyarbakır’ı tanıtmaya çalışırken dilime bir türkü dolandığını şimdi fark ettim. 🙂 Diyarbakır Etrafında Bağlar Var… Bağlar Var, Fitil İşler Yüreğimde Yara Var Aman. Sen Gidersen Benim Başka Kimim Var… Kimim Var, İsterem Ki Bir Gün Evvel Gelesen Aman.

Ücretsiz Diyarbakır Sohbet

Öldüm Bittim Eridim Tutuştum Amman O Senin Aşkın Elinden Bayıldım Amman Sesin Aldım Yüzünde Gördüm Ayıldım Aman Diyarbakır şehrinin büyüsü sizi içine hapsetmekte siz de kendinizi kaptırıp artık şehri tüm benliğinizde yaşamaya başlıyorsunuz az önce Bana olan gibi 🙂 Etrafımıza şöyle bir göz attığımızda bitki örtüsü Diyarbakır topraklarının orman ve fundalık, ekili arazi çayır ve meralarla kaplıdır. İlkbaharda her yer yemyeşildir. Yaz aylarında ise dere kenarları dışında her yer bozkırdır, otlar tamamen kurur. Vadilerde söğüt, çınar, ceviz ve kavak ağaçları, yükseklerde ise meşe, ardıç ve yabani meyve ağaçları yer alır. Ormanlık saha çok azalmıştır. Bitki örtüsü de kültürü gibi çok çeşitlilik göstermektedir.

Buram buram tarih kokan bu şehrin tarihi eserlerinden bu eserlerin nerede sergilendiği halkında biraz bilgi verelim değilim belki sizde gelip görmek istersiniz. Diyarbakır (Arkeoloji) Müzesi, Ziya Gökalp Müze Evi, Gazi Köşkü müze evi, Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evi günümüzde Diyarbakır’ın aktif müzeleridir. Robotik bilimin babası sayılan Diyarbakırlı El Cezeri adına yakın zamanda bir müze açılacaktır. Diyarbakır’a gelip de surları görmeden gitmek olmazdı sanırım muhteşem bir yapı olarak görünüyor surlar. Surları size şöyle tarif etsem yanlış olmaz diye düşünüyorum. Surların uzunluğu 5,5 km, yüksekliği 10–12 metre, kalınlığı 3–5 metredir. Çin Seddi’nden sonra en büyük sur olma özelliğini taşımaktadır. Dicle vadisinden yaklaşık 100 metre yükseklikte geniş bir düzlük üzerine kurulmuştur. Dış kalenin 82 burcu vardır. Burçlar arasında geniş bir yol vardır, bu duvarlar 70 santimetre kalınlığındadır. Burçlar çoğunlukla yuvarlaktır, ancak dört ve altı köşeli olanlar da vardır.

Diyarbakır Bedava Sohbet

Bu surlar Diyarbakır kalesini oluşturmaktadır. Şarkılara şiirlere konu olmuş Malabadi köprüsü de Diyarbakır da bulunmaktadir ve bunun yanı sıra Dicle köprüsü ve Haburman köprüsü de vardir. Bunların yanı sıra bir çok tarihi camiler ve kiliselerde bulunmaktadir. Başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz; Diyarbakır Ulu Camii, Behram Paşa Camii, Şeyh Mutahhar ( Dört Ayaklı Minare ) Camii, Kale Camii (Hz. Süleyman–Nazıriye Camii Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi en eski kiliselerden olup ziyaretçi akınına uğramaktadır. Saint Georgi (Kara Papaz) Kilisesi, Mar Petyun Kilisesi bazı Kiliselerden’dir. Sanırım Diyarbakır’ın gezmediğimiz görmediğimiz yeri kalmadı diyordum ki Lokantaları görmediğimiz geldi aklıma ve ne acıkmışız gezmekten yemek yemeye fırsat bulamadık gün boyu arkadaşlar sayıyor yemekleri tatlıları bende size aktarayım.

Hep birlikte karar verelim ne yiyeceğimize Karpuzu ile ünlenen Diyarbakır, ana yemek olarak ciğer kebabı, içli köfte, çiğ köfte, bulgur pilavı, kaburga, keşkek, lebeni; tatlılardan ise burma, kadayıf ve nuriye başlıcalarıymış ben kaburga, ciğer kebabı, içli köfte ve burma kadayıf yiyeceğim buyurun hep birlikte yiyelim. İlde sert ve kurak bir yayla iklimi hakimdir. Yazları çok sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçer. Kış aylarında sıcaklık nadiren de olsa -20 derecenin altını görmektedir.  Durum böyle olunca uzun kış geceleri muhabbetsiz bitmezdi.

Bu nedenle alışkındır Diyarbakır insani sohbete muhabbete zaten Diyarbakır sohbet sitelerinde de bunun örneğini görmüştüm ve Diyarbakır’a kadar sürüklemişti bu Sohbet beni Sohbetine de muhabbetinde doyulmaz Diyarbakır insanının bunun en güzel örneğini Diyarbakır sohbete geldiğinizde göreceksinizdir. Size son bir Diyarbakır sizi ile veda edeyim dedim dilim dönerse Tahta tahtıya uymassa mıh çahılmaz BUI sohbete uymazsa Muhabbeti devam ettiremezsiniz Diyarbakır sohbet sitesinde sohbetinizin tutacağı biri mutlaka vardır.

Diyarbakır Sohbet Siteleri

Diyarbakır Sohbet Siteleri

Admin 480
Cevap bırakın